Tri večery s Cirkvou chudobných

Autor: Martin Vatral | 11.7.2015 o 9:00 | (upravené 11.7.2015 o 13:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  38x

Minulý rok bola akcia veľmi úspešná a už vtedy som tušil, že chcem aj v 2015tom spraviť čosi podobné. A tak prišla idea Troch večerov s Cirkvou chudobných. 

(Ak sa vám nebude chcieť čítať siahodlhý text o mojich charitatívno-duchovných eskapádach, na konci je video, pozrite si aspoň to. Ďakujem! :)

TAŠka

Minulý rok som bol v polovici svojej formácie v rámci Trnavskej animátorskej školy. Ide o diecéznu školu zastrešenú Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM), Konferenciou biskupov Slovenska (KBS) a našim Ministerstvom školstva. Jej súčasťou je duchovné napredovanie, vzdelávanie v širokom spektre oblastí (psychológia, pedagogika, religionistika, ...) a príprava k samostatnosti vo vedení ďalších.

Jednou z podmienok, aby som školu dokončil, bola organizácia podujatia, samostatne, tak, aby som dokázal, že ma TAŠka čosi naučila. Zvážil som viacero variant, usporiadať celovíkendovú duchovnú obnovu, viactýždňový kurz, konferenciu... nakoniec som si uvedomil, že nič z toho ma nenaplní tak veľmi ako charita. „Nezabudni na chudobných...“

 

František

Okrem iného som veľkým fanúšikom pápeža Františka, rád ho počúvam, rád sa od neho učím byť lepším človekom. Bolo jasné, že ak chcem, aby podujatie bolo z mojej strany autentické a živé, musí byť práve o ňom. O jeho živote, názoroch, kázňach, učení a gestách plných lásky.

Stačilo sa dohodnúť s miestnymi františkánmi, ktorí mi prepožičali priestory a 20. – 22.8.2014 som zorganizoval prvé Tri večery... Tri večery s pápežom Františkom. Napísal som si prednášky, dohodol hudobníčku, vyrobil plagátik, vybavil oznamy v mojej a vo vedľajšej farnosti... a samozrejme založil udalosť na facebooku...

2014

Minulý rok ma čakalo viacero prekvapení. Napriek tomu, že som v podstate všetky výdavky hradil zo svojho, prípadne som doma vyplienil špajzu, aby na Troch večeroch bola nejaká ta minerálka a kofola, nestálo ma to žiadnu horibilnú sumu. Plagáty som tlačil na bratovej tlačiarni, koláče napiekla mama a moje kamarátky.

V deň Dé som si priniesol svoj počítač a reproduktory, mikrofón a projektor mi zapožičali františkáni. S bratom sme všetko pripravili, urovnali rady stoličiek v prednáškovej miestnosti kláštora, na stôl sme poukladali občerstvenie a šli sme na omšu.

Po omši začala moja prvá prednáška o Františkovi, nasledovala modlitba, s ktorej textami mi pomáhali kamaráti a celý večer končil kňazským požehnaním. Idylka. Podobne to vyzeralo aj ďalšie dva dni. Rozdiel bol iba v počte ľudí. Najprv ich prišlo päťdesiat, potom sedemdesiat a v posledný večer okolo stovky. Všetky vekové kategórie, super ľudia plní energie a túžby spoznať pápeža a modliť sa za lepší svet okolo nás.

Z technických dôvodov bola zbierka pod moje očakávanie, ale tak či onak, na Ukrajinu sme poslali okolo tridsiatich eur.

 

Novodobí mučeníci

Minulý rok bola akcia veľmi úspešná a už vtedy som tušil, že chcem aj v 2015tom spraviť čosi podobné. A tak prišla idea Troch večerov s Cirkvou chudobných. (Asi blbý marketingový ťah, dať do názvu tak nenávidenú inštitúciu, zapožičal som si však termín použitý Františkom. „Och, ako veľmi by som si želal chudobnú Cirkev pre chudobných!“)

Situácia vo svete sa prudko zhoršila, najmä čo sa týka Blízkeho východu, kde Islamský štát ničivo napreduje v dobýjaní oslabených miest Iraku a Sýrie. Boko Haram pod tou istou čiernou vlajkou smrti zatiaľ unáša nevinné deti a núti ich k samovražedným atentátom.

Svet sa zbláznil. Grécky dlh a ekonomické bubliny praskajúce do tvárí bánk, ak tieto vlastné tváre majú, ak ich nestratili, sú oveľa podstatnejšie, než krv mučeníkov, než hlavy sťaté v bezbožnom amoku s Božím menom na perách.

Škandál modernej apatie! Utečenci sú háveďou, ekonomický blahobyt za cenu vlastnej duše utópiou.

A Cirkev chudobných, spoločenstvo na perifériách, je obeťou geopolitickej hry, odkázaná na zber zvyškov, ktoré zostanú po kŕmiacich sa levoch, keď na miliónových žrebcoch odcváľajú čeknúť burzu.

O takej Cirkvi si 12.-14.8.2015 povieme vo františkánskom kláštore v Hlohovci. Po omši. V stredu o štvrť na sedem, ďalšie dva dni o štvrť na osem. Povieme si o Cirkvi utečencov, mučeníkov, chorých, slabých, utláčaných a zabíjaných. O Cirkvi chudobných. Pomodlíme sa, aby sme boli jej cennou súčasťou a darujeme svoj čas a peniaze projektu, ktorý sa o nich stará.

Ak nás chcete akokoľvek podporiť, kontaktujte nás cez email na vatral.martin@gmail.com alebo cez našu stránku na FB, facebook.com/trivecery.

12.-14.8., františkánsky kláštor v Hlohovci. Nezabudnite. Radi vás uvidíme. A modlite sa, aby nám všetko vyšlo. Prípadne, ak sa nemodlíte, pošlite naším smerom pozitívne vibrácie. Vďaka!

Martin P.B. Vatral

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?